קבוצת גוונים של מחשבה מארחת את פרופ' יורם בילו למספר מפגשים

קבוצת גוונים של מחשבה שמחה לארח את פרופ​'​ יורם בילו לעסוק בנושא של ​'​היבטים פסיכותרבותיים של חלימה בהקשר של תרבות יהודית מזרחית. בזיקה שבין פסיכואנליזה וקבלה​,​  בהקשר של פירושי חלומות וכן במקום החלום בחידוש פולחני קדושים בישראל​'​. 

יורם ב​י​ל​​ו הינו פרופסור אמריטוס במחלקה לסוציולוגיה, לאנתרופולוגיה ולפסיכולוגיה באוניברסיטה העברית בירושלים.

חתן פרס ישראל בחקר הסוציולוגיה ותואר שני בפסיכולוגיה קלינית.

עבודת הדוקטורט שלו הייתה שילוב בין אנתרופולוגיה לפסיכולוגיה ונושאה היה: "פסיכיאטריה מסורתית בישראל: פניות של בני מושבים יוצאי מרוקו עם בעיות חיים והפרעות נפשיות לרבנים ולחכמים בישראל".

עבודת הדוקטורט עסקה באתנופסיכיאטריה של יהודי מרוקו בישראל, בעיקר יוצאי הרי האטלס שהגיעו לארץ בשנות החמישים והשישים. הוא ראיין בני מושבים יוצאי הרי האטלס ואת המרפאים המסורתיים שאליהם פנו עם מצוקות חיים והפרעות נפשיות.

​מתי יתקיימו המפגשים בנושא?​

​1. מפגש מקדים - ​ביום שני 9/4 ​בשעה 19:15. ​המפגש​ יעסוק בחלומות המשלבים מניעים פסיכולוגים אינדיווידואלים וניבים תרבותיים משותפים. לצורך העמקה בדיון  אנא קראו את הפרק השלישי בספרו של יורם בילו "שושביני הקדושים" (אונ' חיפה 2003).  פרק מרתק העוסק בהקמת אתר קדוש בשם "פתחו של גן עדן" בבית שאן, מפגיש בין חלומות היזם לבין חלומות בני הקהילה (מצ"ב הפרק במלואו)

 
​2. מפגש עם פרופ יורם בילו ביום שני 23/4 בשעה 19:15. הרחבה על היבטים תרבותים ופסיכולוגים באמצעות החלום ביהדות המזרחית מיוצאי צפון אפריקה.

קריאת חומר למפגש השני

נקודות עיון

פתחו של גן עדן

18:30 כיבוד קל 
19:15 תחילת ההרצאה
 

אתם מוזמנים להיכנס לסרטונים המצורפים ולהרחיב את הידע בנושא זה.

1.      הפולחנים סביב קברי הקדושים

https://www.youtube.com/watch?v=8hsWqlTpnwg 

2.           עליה לקברות צדיקים
 
אנא שריינו את התאריכים.
מצפים לראות את כולכם.