המחלקה לפילוסופיה יהודית

המחלקה מוקדשת ללימוד ולמחקר בתחומי המחשבה היהודית מן ההגות היהודית הקלאסית ועד לכתיבה הפילוסופית וההגותית המתרחשת בימינו. הלומדים במחלקה פוגשים את תחומיה המגוונים של המחשבה היהודית כפילוסופיה הקלאסית, הקבלה והחסידות, והמחשבה היהודית בעת הזאת. דגש מיוחד ניתן להיבטים השונים והרחבים  של העיון והמחקר: החשיבה הפילוסופית, ההתבוננות המיסטית, והמחקר הבין הדתי.

ההתמחויות במחלקה כוללות את הפילוסופיה היהודית של ימי הביניים מכתבי רב סעדיה גאון, רבי יהודה הלוי ומחשבת הרמב"ם ור' חסדאי קרשקש; את עולמה של הקבלה והחסידות מן העיונים בספר הזהר, קבלת האר"י, המחשבה החסידית מן הבעל שם טוב, ר' נחמן מברסלב ועד ר' מנחם מנדל שניאורסון (הרבי מלובביץ'); את המחשבה היהודית של העת החדשה מן הפילוסופיה הפאנתאיסטית של שפינוזה, עמדתו היהודית של משה מנדלסון, "תורה ומדע" במשנתו של הרש"ר הירש ועד המונותאיזם האתי נוסח הרמן כהן, פילוסופיה של ההלכה וחקר הספרות הרבנית לדורותיה; המחלקה גם מקדישה מאמץ מחקרי ולימודי בעיסוק במחשבה היהודית המתרחשת ונכתבת בתקופה זו, ממשנתו של הרב קוק וההוגים השייכים לחוג הראי"ה, הפילוסופיה הדיאלוגית של מרטין בובר, המחשבה הדתית הקיומית של הרב סולוביצ'יק ועד השאלות של האתיקה בדרכם של פרנץ רוזנצוייג, עמנואל לוינס וז'ק דרידה.

מאמץ מחקרי מוקדש לעיון ולימוד המחשבה היהודית בקונטקסט הרחב של המחקר הדתי, הסכולסטיקה הנוצרית והפילוסופיה המוסלמית, למחקר משווה בעולמה של המיסטיקה היהודית, המוסלמית והנוצרית, ולחשיפתו של השיח המרתק שבין עולם המחשבה היהודית והפילוסופיה המערבית והמזרחית.

10 סיבות טובות ללמוד במחלקה למחשבת ישראל

1. כי אם לימודי יהדות, פילוסופיה ומחשבת ישראל מעניינים אותך, אנו מציעים לך עיון מעמיק ורחב בעולם המחשבה היהודית לסוגיה השונים, וזאת בדרכים מגוונות של למידה, מחקר ודיאלוג.

2. כי הלימודים במחלקה מזמנים בפניך את האפשרות לשאול את עצמך ואת חבריך את השאלות החשובות של הזהות היהודית-הישראלית, ומאפשרים את הדיון בשאלות אלו מתוך פרספקטיבה תרבותית רחבה.

3. כי הלימודים במחלקה ירחיבו את עולם הדעת שלך; הם יעניקו לך ידע על ההגות היהודית בעבר הרחוק והקרוב, ובד בבד יכריחו אותך לחשוב על משמעותן האקטואלית של הסוגיות הנלמדות.

4. כי חוויית הלימוד במחלקה מעשירה ומגוונת, ומפגישה את הלומדים עם מה שעומד מאחורי "השמות הגדולים" של ההגות היהודית, כגון: האמונה והפילוסופיה של הרמב"ם, החוייה המיסטית של האר"י וגוריו, המשנה הפילוסופית-הדתית של הרב קוק והחשיבה המוסרית על אודות הזולת שבעקבות עמנואל לוינס.

5. כי זו הזדמנות ללמוד ממיטב המרצים בתחום המחשבה היהודית, ובהם מרצים הנחשבים מן הבולטים בעולם בתחומי התמחותם המחקרית.

6. כי אם בחרת בחוג כמקצוע ראשי, מחשבת ישראל היא הבחירה הטובה ביותר, היא מאפשרת לך הזדמנות להרחבת אופקים בתחום מרתק ומשמעותי, באווירה חיובית, אוהדת וקשובה לצרכי התלמידים.

7. כי אם התלבטת בין מסלולי לימוד לתארים מתקדמים, המחלקה שלנו נותנת לך אפשרות מקצועית ונעימה למצוא את דרכך בעולם המחקר האקדמי. לא רק שתוכל/י למצוא סגל מרצים עתירי ניסיון בהדרכת כתיבת עבודות תזה ודוקטורט, אלא שהסביבה של החוקרים הצעירים במגמה תציע לך אווירה תומכת וידידותית, סמינרי מחקר, סמינרים מחלקתיים וקבוצות חשיבה של הדוקטורנטים.

8. כי אם את/ה מורה, אנו מציעים לך תכנית מגובשת ומאורגנת לקראת תואר שני, בקבוצה של מורים חילוניים ודתיים: גם ללמוד בשביל עצמך, אך גם להביא את הניסיון החינוכי שלך ללימודים בכדי לחשוב על היישומים החינוכיים האפשריים של תחומי מחשבת ישראל בתוך בתי הספר ומערכת החינוך.

9. כי אנו מעודדים את הלומדים במחלקה, ולא רק במילה טובה. אנו מתאמצים לעזור לך למצוא מלגות שיאפשרו את הלמידה, ומעניקים מדי שנה מלגות לימוד ומלגות קיום לתלמידים בכל התארים.

10. כי זהו המקום היחיד בארץ שבו לומדים בצוותא דתיים וחילוניים, חרדים ומסורתיים, שמאלנים וימנים - ובכל זאת כולם מרגישים "בבית".